Že od nekdaj me na potepih po gorah ali sprehodih po gozdu privlači star, naplavljen les. Takega, ki me pritegne s svojo zanimivo obliko ali posebnim vzorcem, večkrat uporabim za dekoracijo v hiši ali na vrtu. Tokrat pa sem se odločila, da iz tega materiala z otroki izdelamo jaslice, ki jih bomo ob 30-letnici našega vrtca postavili v cerkvi.
Najprej so se otroci z lesom igrali. Nastajale so najrazličnejše hiše, avtomobili, ceste in drugi zanimivi izdelki. Nato je sledila tehnična delavnica, kjer so otroci spoznavali, poimenovali in rokovali s tehničnimi orodji. Brusili so lesene valje, krogle in kvadre, pri čemer smo te oblike iskali tudi v okolici, igralnici in v naravi. Spoznali smo ročni in baterijski vrtalnik ter z njuno pomočjo zvrtali luknje, kar je bilo za naše fante nekaj zares enkratnega.
Lotili smo se tudi žaganja in zabijanja s kladivom. Potem smo sestavili figure, jim dodali detajle ter narisali oči in usta. Nastale so čudovite jaslice, s katerimi smo se pred postavitvijo razstave tudi zaigrali. Otroci so uživali v procesu ustvarjanja, saj so žagali, brusili, pilili, vrtali in lepili, kar jim je omogočilo pridobiti nove praktične veščine.
Jaslice smo postavili v cerkvi svetega Antona Puščavnika, kjer so si jih lahko ogledali otroci, starši in drugi obiskovalci. Poleg teh so bile razstavljene tudi fotografije jaslic, ki so jih otroci izdelovali v minulih letih. Te so bile že prej razstavljene v galeriji muzeja Železniki in na hodniku občinske uprave.
Postavitev jaslic je bila izjemna priložnost za povezovanje skupnosti in prikaz otrokove ustvarjalnosti. Naša razstava ni bila zgolj umetniški dosežek, temveč tudi simbol sodelovanja, tradicije in veselja, ki ga prinaša skupinsko delo. Prav uporaba naravnih materialov in vključevanje otrok v celoten proces od igre do tehničnega dela je omogočila, da jaslice zares zaživijo kot edinstven spomin na to posebno obletnico.
Damijana Leben