V petek, 20. 3. 2015, smo z otroki Antonovega vrtca opazovali edinstven naravni pojav, delni sončev mrk, ki je bil v naših krajih viden nekako med 9:30 in 11:50 z viškom ob 10:40.
Najprej smo s preprosto maketo zemlje (globus), lune (žogica) in sonca (baterijska svetilka) razložili mehanizem tega pojava.
Po nebu se zemlja in luna premikata vsaka po svoji poti. Ker pa sta se ta dan njuni poti za nekaj časa prekrižali, je takrat luna delno zakrila sonce, v naših krajih pa je bilo manj svetlo.
Potem smo z najprimernejšo metodo za skupinsko opazovanje sonca, projekcijo preko preprostega daljnogleda na belo tablo, opazovali kako luna zakriva sonce. Otroci so po tabli večkrat obrisali obliko sonca in s tem videli, kako se hitro premika slika in spreminja oblika sonca.
Tudi čas opazovanja je, ob drugih rednih dejavnostih vse do kosila, hitro minil. Kot sta se poti zemlje in lune kar prehitro razšli, sem tudi sam moral hitro pospraviti opremo za opazovanje in se odpraviti rednim dolžnostim naproti.
Vesel sem, da smo tudi v našem vrtcu lahko pobližje spoznali zakonitosti, ki jih je Bog Stvarnik položil v stvarstvo. Ko jim namenimo zadosti pozornosti, se lahko neprestano čudimo nad tem, kako nas spremlja v vsakem trenutku na vsakem koraku.
Opazovanje sončevega mrka bo vsem ostalo v lepem spominu.
Tine Skok, Župnik